Program Shutterstock pro fotografy

popis
Fotobanka Shutterstock funguje na principu předplatného. Zákazníci platí 159 dolarů/měsíc, a za to si mohou stáhnout 25 obrázků za den.

základní program
Jako fotograf dostanete 0.25$ za každý download, po překonání hranice celkově vyplacené částky 500$, 0.30 za každý download. Zdá se to málo, ale díky systému předplatného jsou grafici motivovaní stahovat a stahují hodně. Nejen co zrovna nutně potřebují, ale i co by se jim mohlo hodit. A u některých velmi populárních fotografií se zdá, že si grafik občas stáhne pro radost wallpaper na pracovní plochu, jinak si u některých fotografií těžko představit komerční využití.

požadavky na fotografie
Požadovaná je minimální velikost 4 megapixely. Formát JPEG nebo TIFF. Jsou přijatelné fotografie i vektorová grafika vyrastrovaná ve vysoké kvalitě do JPEGu. Pokud nejsou opravdu perfektní, tak jsou odmítané fotografie květin, psů a podobné, fotobanka je má údajně tato témata pokrytá víc než dobře.

zadávaní fotek
Po registraci byste měli poslat 10 fotografií. Pokud z nich dostatečná část projde, bude přijatí, a můžete uploadovat. Jinak musíte měsíc čekat na druhou šanci - proto pozor, vyberte deset opravdu kvalitních fotografí, pokud možno na různá témata, a zcela minimálním šumem (doporučuji použít odšumovacího sftware). Můžete mít smůlu na editora se špatnou náladou - pokud pošlete monotématickou sérií, je větší riziko odmítnutí "šmahem" a vcelku. Pozor též na témata - v úvodní desítce bych radil neposílat nic moc zvlášť originálního, nebo divného - je to riskantní. Upload je možný pomocí FTP (rychlé a pohodlné!), webu, nebo speciálním pluginem. Po nahrátí celé dávky stačí doplnit klíčová slova a odeslat. Fotobanka ověřuje snímek i správný popis.

platba
Šekem (minimum 75$), Moneybookers nebo PayPal.
registrace: shutterstock.com >>
Facebook